Autor: Danuta Szczypka
„500 lat Reformacji. Historia i współczesność myśli reformacyjnej” – to temat przewodni XXI Forum Ewangelickiego, które odbyło się w dniach od 22 do 24 września 2017 roku. Na spotkanie do Wrocławia (hotel „Kamienica pod Aniołami” Parafii E-A) zjechali ewangelicy z całej Polski. Nie zabrakło współinicjatora całego przedsięwzięcia Jana Puczka oraz osób, które z Forum są związane od samego początku, czyli od roku 1994.
W pierwszym dniu Forum uczestnicy mieli okazję wysłuchać wystąpień: prof. dr. hab. Jacka Aleksandra Prokopskiego nt. „Kierkegaard – Luter. O naśladowaniu Chrystusa. Możliwość innej postaci istnienia” oraz prof. dr. hab. Juliusza Gardawskiego na temat wpływu myśli reformacyjnej na kształtowanie się społeczeństwa obywatelskiego. Ks. prof. dr hab. Bogdan Ferdek omówił ewangelicko-katolickie dokumenty ekumeniczne, zaś prof. dr hab. Wojciech Szczerba ewangelikalizm.
Kolejny blok tematyczny obejmował zagadnienia z zakresu historii sztuki. We wrocławskim ratuszu, w sali posiedzeń Rady Miasta, przywitał zebranych jej przewodniczący dr Jacek Ossowski, który zwrócił uwagę na wielokulturowe, wielonarodowe i wielowyznaniowe tradycje stolicy Dolnego Śląska, zaś prof. dr hab. Jan Harasimowicz wygłosił wykład nt. „Materialne i niematerialne dziedzictwo Reformacji”. Kolejne spotkanie odbyło się w Muzeum Miejskim, gdzie prof. dr hab. Piotr Oszczanowski zaprezentował protestanckie tradycje Wrocławia, po czym odbył się spacer śladami ewangelików tego miasta.
Wpływ ewangelicyzmu na polską kulturę został przedstawiony przez trzech prelegentów: Marię Drapellę (w zakresie języka polskiego), dr. Dawida Ślusarczyka (na muzykę) i Arkadiusza Lisowskiego (na edukację).
Podczas Forum nie mogło zabraknąć tematyki związanej ze szkolnictwem. Aktualne problemy placówek oświatowych prowadzonych przez stowarzyszenia ewangelickie omówili przedstawiciele szkół z Warszawy, Krakowa i Wrocławia (brak było reprezentantów szkół z Bielska-Białej, Cieszyna oraz Gliwic). Najwięcej emocji i dyskusji wywołało wystąpienie dyr. Piotra Machowskiego, który zwrócił uwagę m.in. na najistotniejsze kwestie związane z obecną reformą szkolnictwa.
Poza obradami uczestnicy Forum mieli możliwość wysłuchania dwóch koncertów. Pierwszy Zespołu Maria Magdalena Vokalensemble ze Sztokholmu, zaś drugi w wykonaniu wirtuoza organ Marka Pilcha rodem z Wisły.
W niedzielę forumowicze wzięli udział w nabożeństwie w kościele Opatrzności Bożej, podczas którego Słowem Bożym służyli ks. bp senior Ryszard Bogusz oraz ks. proboszcz Marcin Orawski. Obu duchownym należą się wyrazy największego uznania i podziękowania nie tylko za zorganizowanie trzydniowego spotkania, ale także za to, że przez cały czas towarzyszyli jego uczestnikom. Odnotować należy także, że biskup Diecezji Wrocławskiej ks. Waldemar Pytel w mnogości swoich obowiązków znalazł chwilę, aby powitać uczestników XXI Forum Ewangelickiego, które (jak podkreślali sami uczestnicy) należało do wyjątkowo interesujących i udanych.