XXII Forum Ewangelickie Wisła 2018

XXII Forum Ewangelickie
Ewangelicy Niepodległej. Dzieje i współczesność obywatelskiego zaangażowania
Wisła, 14-16.09.2018 r.

Ewangelicy Niepodległej. Dzieje i współczesność obywatelskiego zaangażowania to temat przewodni XXII Forum Ewangelickiego, które odbywało się w Wiśle w dniach 14-16 września 2018 roku.

Pierwszy dzień obrad, prowadzonych na terenie Rezydencji Prezydenta RP na Zadnim Groniu, poświęcony był zagadnieniom związanym z udziałem ewangelików w walce o niepodległość Polski.

Autor: Jan Puczek

Szanowni Państwo!

Poproszony przez Komitet Organizacyjny XXII Forum o propozycje do programu, podałem ten zaskakujący, a może nawet bulwersujący temat, zaznaczając, że powinien go podjąć jakiś dobry historyk. Temat wrócił do mnie, a pani Danuta Szczypka kategorycznie powiedziała: ty masz to zrobić!

Temat ten powinien traktować o powrocie do Macierzy, bo w pierwszych trzy i pół wiekach państwowości polskiej Śląsk Cieszyński w tej Macierzy był. Tematyka historyczna Śląska Cieszyńskiego jest niezwykle bogata w wydarzenia i ludzi, wielokrotnie w różnych aspektach podejmowana, publikowana w dziesiątkach, setkach artykułów i książek, dlatego moje krótkie wystąpienie skierowane jest przede wszystkim do osób spoza Śląska, jak również może odświeżyć, przypomnieć nam, mieszkańcom Ziemi Cieszyńskiej, niektóre ważniejsze sprawy z nią związane.