Chwila zadumy

Profesor Jarosław Świderski był jednym z filarów ruchu Forum Ewangelickiego przez prawie 20 lat – od pierwszego sympozjum w roku 1994.

Należał do grona organizatorów, którzy spotykali się corocznie wczesną wiosną, aby ustalić tematykę i program kolejnych obrad. Wielokrotnie był autorem referatów, aktywnym, inspirującym uczestnikiem dyskusji, polemistą, inicjatorem przedsięwzięć, przewodniczącym obrad, organizatorem i moderatorem kręgów dyskusyjnych.

Z wielkim żalem zawiadamiamy, że 12 lutego br., w wieku 92 lat, odeszła Irena Kolano, uczestniczka naszych Forów i członkini Krakowskiej Fundacji Edukacyjnej im. Jerzego Samuela  Bandtkiego.

W poniedziałek, 25 stycznia 2021 roku, tuż po północy, w wieku 85 lat, zmarł Profesor Jarosław Świderski.

Wiedzieliśmy, że Profesor od tygodnia był chory, słaby, lecz nikt nie przypuszczał, że odejdzie. To wstrząs dla całej naszej warszawskiej społeczności ewangelicko-reformowanej, to łzy parafian, Jego rówieśników, ale też i młodszych.

W sobotę 24 października 2020 roku, we Wrocławiu, w wieku 96 lat odszedł prof. dr inż. Jan Kisza.

Urodził się 24 lutego1924 roku w Zamarskach koło Cieszyna. W kręgu jego znamienitej rodziny byli jeszcze Hadynowie (matka Jana, Ewa zd. Hadyna, była siostrą Stanisława) i Kozłowie (wuj Karol – astronom, prorektor UJ).

Maria Drapella

Zbiór listów braci Gryczów z czasów I i II  wojny światowej to dokument niezwykły. Chylę czoła przed osobami, dzięki którym listy te zachowały się i przed benedyktyńską pracą pasjonata – p.  Jana Puczka z Cisownicy, który je uporządkował, przepisał z rękopisów i rzetelnie opracował. Są fascynującą lekturą dla każdego miłośnika Śląska Cieszyńskiego i dla każdego pasjonata historii XX wieku.

Jan Puczek

Sto lat to cztery pokolenia. Pierwsza wojna światowa dla młodych, dziś przytłaczanych nadmierną ilością informacji, to ubiegły wiek, przeszłość, dawna historia. Dla mojego, najstarszego już pokolenia, I wojna światowa jawi się ożywiana wielokrotnie wspomnieniami opowiadań ojców (mój ojciec, rok ur. 1892; dwa lata służby wojskowej, a potem cztery lata wojny) i dziadków. Przypadkiem zdarzyło się, że przekazano mi, z prośbą o jakieś uporządkowanie, wielką, starą szufladę pełną listów, a potem jeszcze pełną skrzynię różnych zapisków, rachunków, dokumentów w języku polskim, niemieckim i czeskim, w większości sprzed 100 lat, a nawet ponad 180 lat. W stulecie wybuchu I wojny światowej chciałbym pokrótce przedstawić najciekawszą dziś i najcenniejszą ich część – wojenne listy braci Gryczów.

Serdecznie zapraszamy do lektury listów oraz innych dokumentów pochodzących z archiwum Rodziny Gryczów!
(wszystkie poniższe dokumenty do pobrania w formacie PDF)

Nie mam za sobą małej ewangelickiej ojczyzny. Mam za sobą ewangelicki kosmos i to kosmos w najdokładniejszym tego słowa znaczeniu…

Jerzy Pilch (1952-2020)
 

fot. Bogdan Krężel/Forum; źródło: https://culture.pl/pl/tworca/jerzy-pilch


Drodzy Czytelnicy Forum Ewangelickiego,

przygnębieni wiadomością o śmierci śp. Jerzego Pilcha, pamiętamy o chwilach, gdy był jednym, z nas – uczestników Forum Ewangelickiego. W pierwszych dniach żałoby pragniemy wraz z Wami pochylić się, z głęboką, ale i pogodną refleksją, nad słowami, które wygłosił podczas VI Forum Ewangelickiego w Łodzi, w 1999 r., zapraszając do lektury tekstu: Jerzy Pilch: Moja tożsamość ewangelicka.

Koło Przyjaciół Forum Ewangelickiego

 


Tekst pochodzi z publikacji VI Forum Ewangelickie, Łódź 3-5 IX 1999. Zbiór referatów i głosów w dyskusji, oprac. Jan Puczek, Cieszyn 1999
 

Witam Państwa bardzo serdecznie. Bardzo się, rzecz jasna, cie­szę z mojej tutaj obecności i tym serdeczniej dziękuję organizato­rom, zwłaszcza księdzu Milerskiemu, za zaproszenie mnie.

Nie uniknę w moim wystąpieniu kłopotliwej okoliczności mó­wienia o samym sobie, a także, kto wie, czy nie bardziej jeszcze kło­potliwego mówienia o tym, co zdarzyło mi się napisać.

Autor: Maria Drapella
XV Forum Ewangelickie, Sopot, 12 IX 2009 r.
 

Interesujące wydawało mi się, co mówią ewangelicy o tzw. etosie pracy, gdy nie muszą go definiować, więcej – gdy nie są o niego pytani. Szczególnie interesowało mnie, w jakich kontekstach pojawia się to pojęcie i jego synonimy, jakiego rodzaju składnikiem świadomości bywa.

Wybrałam trzy głosy: wybitnego socjologa prof. Jana Szczepańskiego, pochodzącego z Ustronia, znanego pisarza Jerzego Pilcha, pochodzącego z Wisły oraz Adolfa Daaba, przemysłowca warszawskiego żyjącego na przełomie XIX i XX wieku.